nedeľa 20. mája 2012

Vanilková a zázvorová farma

Nedela 22. apríl 2012, 13h,


Trhovisko v Papeete bolo skvelou príležitosťou ako zažiť domácu atmosféru. Okolo obeda odchádzame smerom "vanilková farma". Prichádzame na skutočnú farmu, kde sa pestuje vanilka. Našinci nám dokonca podrobne vysvetlili ako z kvetu vanilky vyrastie lusk vanilky , ktorý poznáme hlavne z mamičkinej kuchyne.

VANILKA
Farmár ukazuje ako umelo opeliť vanilku


Pre pestovanie vanilky je potrebné teplé prostredie okolo 25-27 stupňov čo je na ostrovoch Fr. Polynézie takmer celoročná teplota. Na Tahiti, miesto ornej zeme využívajú rozdrvenú kôru kokosovníka. Na ňu položia suché listy palmy aby tak zabránili rastu buriny. Nepotrebujú žiadne hnojivo, žiadne chemické prípravky, všetko je 100% bio. 


Kvet vanilky pred umelým opelením.




  Podmienky pre pestovanie vanilky si vyžadujú stálu teplotu. Najčastejším spôsobom ako pestovať vanilku sú "ombrière" - ekvivalent skleníkov len miesto skiel sú použité látkové tienidlá.
Lusky vanilky po 10-tich mesiacoch od opelenia.

Vypestovanie lusku vanilky je treba kvet vanilky umelo opeliť. To sa robí vždy ručne a to v čase rozkvetu vanilky ( od júla po október ). Táto činnosť je samozrejme veľmi náročná a vyžaduje si istú dávku zručnosti a precíznosti. Výsledkom tohoto "mariage" ( spojenia ) je lusk o dĺžke cca 15 až 20cm.

Po 9-tich až 10-tich mesiacoch, lusky vanilky sú pripravené na zber. Zber sa robí ručne v období marca až júla.


Vanilka z Tahiti je špecifická svojôu veľmi silne aromatickou vôňou. Využíva sa hlavne v gastronómii ale tiež v kozmetickom priemysle.



Zázvor
V "ombrière" - skleníku, sa okrem vanilkových sadov nachádza aj zázvor. Músím sa priznať, že túto plodinu poznám len z pultov supermarketov a to väčší bol zážitok vidieť ako zázvor vyzerá v čerstvej podobe.

zázvor
čerstvý zázvor

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára